هرپس تناسلی چیست؟

 

‎هرپس تناسلی یا تبخال تناسلی از بیماری های مقاربتی است و معمولا توسط رابطه جنسی واژنی، دهانی یا مقعدی بین افراد منتقل میشود. ۲۰ درصد زنها در سنین ۱۴ تا ۴۹ سال به این بیماری مبتلا هستند. این بیماری درمان قطعی (ريشه كن كننده) ندارد و داروها تنها به کنترل دوره های عود آن و کاهش احتمال انتقال آن به شریک جنسی کمک میکند.

چه کسی به هرپس تناسلی مبتلا میشود؟
هرپس تناسلی بیشتر در زنها شایع است.۲۰ درصد زنها در سنین ۱۴ تا ۴۹ سال به این بیماری مبتلا هستند. چراکه ساختار آناتومیک بدن زن او را بیشتر از مردان در معرض ابتلا به این ویروس قرار میدهد. آسيبهای بافتی ریز در واژن، آلوده شدن به ویروس هرپیس را در زنان تسهیل میکند.
هرپس تناسلی چطور تشخیص داده میشود؟
معمولا پزشک با مشاهده زخم ها میتواند هرپس را تشخیص دهد. همینطور میتواند با وسیله نمونه برداری‌، ابزاری شبیه گوش پاک کن روی آن بکشد و تستهای تشخیصی لازم آزمایشگاهی برای آن را انجام دهد.
تشخیص هرپس تناسلی، بخصوص در فاصله بین دو عود بیماری، میتواند مشکل باشد. تستهای خونی بر مبنای آنتی بادی علیه ویروس( آنتی بادی ماده ای است که بدن برای دفاع از خود در برابر میکروبها میسازد) میتواند در تشخیص افراد مبتلایی که علامت ندارند یا در زمان بین دو عود بیماری هستند کمک کننده باشد.
تست پاپ اسمیر برای تشخیص هرپس تناسلی کاربرد ندارد.
علایم ابتلا به هرپس تناسلی چیست؟
بیشتر زنان مبتلا به هرپس تناسلی نمی دانند که به آن مبتلا هستند. ولی اگر در اولین عود بیماری دچار علایم شدید، این علایم میتوانند آزاردهنده باشند. هرپس تناسلی تنها در افرادی كه ضعف سيستم ایمنی دارند (مثل زنان مبتلا به اچ آی وی) به صورت خیلی شدید و طولانی مدت بروز می یابد.
در فاصله چند روز پس از تماس جنسی با فرد مبتلا به ویروس هرپس، ممکن است زخمهایی( به شکل برجستگی های قرمز و ملتهبی که میتوانند به تاول تبدیل شوند) در محل ورود ویروس به بدن، مثل واژن یا دهان، دیده شوند. بعضی افراد ممکن است این زخمها را با نیش حشرات یا چیز دیگری اشتباه کنند. بعد از چند روز، زخم ها خشک میشوند و بدون اینکه ردی باقی بگذارند خوب میشوند. بعضی اوقات به فاصله کوتاهی پس از اولین بروز بیماری، گروه دیگری از زخم ها ظاهر میشوند و علایم مشابه را دوباره بوجود می آورند.
اولین علایم هرپس تناسلی معمولا بین ۲ تا ۱۲ روز پس از ارتباط جنسی با فرد مبتلا به هرپس بروز پیدا میکنند و میتوانند ۲ تا ۴ هفته باقی بمانند. نشانه های ابتدایی ابتلا به هرپس تناسلی عبارتند از:
· احساس فشار و سنگینی در شکم
· علایم مشابه سرماخوردگی همراه با تب
· احساس خارش یا سوزش در ناحیه تناسلی یا مقعدی
· درد در پاها، باسن یا ناحیه تناسلی
· متورم شدن غدد لنفاوي
· ترشحات غیر طبیعی از واژن
اگر هر یک از این علایم را دارید به پزشک مراجعه کنید.